mamablizniacza

mamablizniacza

wtorek, 10 marca 2015

Nasze montessoriańskie półki.

Chciałabym Wam dziś pokazać trochę z naszej domowej przestrzeni. Zacznijmy od tego, że montessoriańska przestrzeń powinna być harmonijna, prosta i praktyczna dla dziecka. Półki powinny być przestrzenne i spójne. Rozłożone na nich materiały najlepiej aby były umieszczone na osobnych tackach lub w pojemnikach które dzieci będą mogły w prosty sposób przetransportować do wybranego miejsca pracy, a później po skończonej pracy odłożyć na swoje miejsce. Podział na edukację kosmiczną, matematyczną, językową, rozwój sensoryczny oraz praktyczny powinien być wyraźny. Niezapominajmy, że Montessori to również Katecheza Dobrego Pasterza(rozwój moralny i duchowy, religijny)więc i te materiały mają swoje miejsce.Odpowiednio ustawiony pokój daje dziecku poczucie ładu. Prościej jest mu w nim pracować oraz odkładać materiały na swoje miejsce.

Na naszych półkach znajdują się materiały które co jakiś czas wymieniamy. Z braku miejsca nie da się aby wszystko było wystawione cały czas. Zauważyłam również, że taka rotacja materiałów sprawia, że chłopaki chętniej sięgają po pomoce i materiały. "Nowe" pomoce zdecydowanie przyciągają ich uwagę.
W naszym domu znajduje się również kącik tematyczny gdzie wykładane są pomoce, materiały oraz książki związane z daną porą roku lub po prostu tematem który obecnie interesuje chłopaków lub jest z różnych względów po prostu na topie.(postaram się jutro zrobić zdjęcie i wrzucić tutaj)
W łazience chłopcy sami dostają do wszystkich przedmiotów które potrzebują, tak samo w kuchni.
W jadalni mają wszystkie materiały związane z rozwojem artystycznym i tam przy stole działają w sposób twórczy.
W ogrodzie chłopcy również mają swoje przedmioty (narzędzia do sadzenia i pielęgnowania ogródka, konewki)


10 komentarzy:

 1. SUPER! uwielbiam taki ład i porządek , niestety Szymon mimo moich nieustannych prób to raczej jeden wielki chaos.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. może będzie tworzył w chaosie :) ? nigdy nic nie wiadomo:)

   Usuń
 2. Baaaardzo mi się podoba i już analizuję co akurat macie na "tapecie"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. może zrobie post osobny co mamy aktualnie na półkach w każdym dziale z fotkami hmmm nie pomyślałam o tym :))

   Usuń
 3. Oooo jaki porządek - całkowite przeciwieństwo pokoju moich synciów! Mimo usilnych starań nie mogę się doprosić o porządek i segregację, bo jak to mówią "jak jest czysto nie możemy niczego znaleźć"!
  Świetne miejsce do nauki stworzyłaś!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a wiesz, że ja w swoim własnym bałaganie to też potrafię wszystko znaleźć - coś w tym jest!

   Usuń
 4. Piękne półki i jak wszystko posegregowane. A powiedz mi Moja Droga, jak CI się udaje ten porządek utrzymać? U mnie 1,5 roczny Maluch zwala wszystko, co na poziomie oczu. Bierze, pobawi się chwilę i sięga po kolejną pomoc. A wszystko ląduje na środku pokoju. Może masz złoty środek. Bo i ile Moja 5-letnie Królewna by z tego "układu" skorzystała to niestety na razie się nie da i wszystko stawiamy wysoko, ale wtedy Ona nie ma wolnego dostępu.
  Pozdrawiam!
  P.s. Chłopaki mają 4,5 roku, tak?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. z porządkiem różnie... raz lepiej raz gorzej jak chyba wszędzie gdzie są małe dzieci:).
   PS chłopaki za 4 dni będą obchodzić 6ste urodziny (tutaj w opisie blogowym dalej mają 4.,5 roku bo coś mi się przyblokowało i nie potrafię tego zmienić :( )
   Pozdrawiamy

   Usuń
 5. Świetne wyposażenie! Jak dla całej grupy przedszkolnej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dzięki:) małe domowe przedszkole mogłoby powstać:)

   Usuń