mamablizniacza

mamablizniacza

niedziela, 31 sierpnia 2014

Katecheza o stworzeniu świata. Montessori.

Kiedy zastanawiałam się jak przedstawić chłopcom lekcję stworzenia świata dokładnie tak sobie ją wyobrażałam jak w tym filmiku klik lub tutaj.
Od razu wręcz zrodził się w mojej głowie pomysł na naszą pierwszą poważną katechezę.
Mąż wyciął mi 7 tabliczek ze sklejki a ja zabrałam się za malowanie.Sięgneliśmy do źródła. Najpierw czytałam z Pisma Św każdy dzień osobno wykładając deseczki z obrazkami a potem trochę posiłkowałam się opowieściami i pytaniami z wideo. Chłopcy bardzo wciągneli się w opowieść. Na koniec sami swoimi słowami próbowali opowiedzieć historię stworzenia.


Przetłumaczyłam filmik z wideo gdyby ktoś potrzebował:
Niektóre prezenty i dary są tak wielkie, że trudno nam je zauważyć i dostrzec. Czasem aby je tak naprawdę zobaczyć warto cofnąć się do początku.
Na początku nie było niczego. Nic co moglibyśmy zobaczyć.
Pierwszego dnia Bóg podarował nam światłość. Nie było już tylko ciemności była też i światłość.
Kiedy mówię Wam o światłości/świetle nie mam na myśli jedynie światła które daje nam lampa, żarówka, światła w samochodzie, ale mam na myśli światło które pochodzi zewsząd. Kiedy Bóg zobaczył całe to światło stwierdził, że było to dobre. To był koniec pierwszego dnia.
Drugiego dnia Bóg podarował nam wodę. Kiedy mówię o wodzie nie mam na myśli jedynie wody która płynie z kranu lub która jest w rzece czy nawet w jeziorze, ale mam na myśli każdą wodę. Bóg odzielił wody pod sklepieniem niebieskim. Kiedy Bóg zobaczył tę wodę, stwierdził, że była dobra i był to koniec dnia drugiego.
Trzeciego dnia Bóg dał nam suchy ląd. Bóg oddzielił wody i lądy. Podarował nam roślinność i kiedy zobaczył to co stworzył powiedział " To jest dobre". Tak skończył się dzień trzeci.
Czwartego dnia Bóg dał nam dzień i noc. Słońce które króluje nad dniem i księżyc który króluje razem z gwiazdami w nocy. Obdarował nas możliwością liczenia dni. To co stworzył tego dnia określił jako dobre. To był koniec czwartego dnia.
Piątego dnia Bóg podarował nam stworzenia latające oraz te które pływają w wodzie. Kiedy Bóg zobaczył wszystkie te stworzenia stwierdził, że są one dobre. Tak skończył się dzień piąty.
Szóstego dnia Bóg podarował nam wszystkie stworzenia które chodzą. Te które chodzą na dwóch nogach jak Ty i ja oraz te z większą liczbą nóg. Kiedy Bóg zobaczył wszystkie te stworzenia które poruszają się po ziemi oraz wszystko to co stworzył w pozostałe dni stwierdził, że są one bardzo dobre. To był koniec szóstego dnia.
Siódmego dnia Bóg odpoczywał. Dał nam wtedy dzień odpoczynku. Ostatni dzień jest pusty, ale możesz sobie tutaj wyobrazić swoje ulubione miejsce do którego lubisz chodzić lub gdzie lubisz przebywać. Może to był rzeka, góra, Twój pokój. Tylko Ty sam wiesz co to za miejsce. Ten dzień jest jednak bardzo wyjątkowy chrześcijanie zaznaczają go krzyżem.
Który z tych dni lubisz najbardziej?
Który z tych dni jest najważniejszy?
Który dziś mamy dzień?
Czy bez któregoś z tych dni moglibyśmy żyć?

Widzę u moich synów rosnącą potrzebę większej wiedzy w temacie naszej religii.
Chłopcy dużo pytają dlatego postaram się przygotowywać dla nich częściej katechezy.
Na blogu będę dzieliła się naszymi opracowaniami i materiałami jakie znajdę w necie czy w książkach.
Czy jest to temat który i Was żywo dotyczy? W polskiej blogosferze bardzo mało można znaleźć informacji na temat Katechezy Dobrego Pasterza. Posiłkuję się książką Ja jestem Dobrym Pasterzem z wydawnictwa Palatum oraz zeszytami ćwiczeń które kupiłam już 2 lata temu a praktycznie z nich do tej pory nie korzystałam. Dodatkowo przeszukuję anglojęzyczne strony i czerpie z nich inspirację podczas tworzenia katechez. Mam nadzieję, że i Wy znajdziecie u nas coś dla siebie.23 komentarze:

 1. Ale fantastycznie, cały czas cierpię z powodu braku materiałów do katechezy! Rewelacja!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja nadrabiam zaległości w tym temacie hhhi:))

   Usuń
 2. Bardzo ciekawy temat i Twój pomysł na opowieść o początku świata. Milo ostatnio poruszyła podobne tematy: zmarli, cmentarz, stworzenie świata i początki życia człowieka.
  "Mama, a jak był jeden człowiek, to on potem urodził całe miasto?" Przedstawiłam 2 stanowiska, Milo, gdy wysłuchała, wybrała kreacjonizm :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. u nas też kreacjonistyczne podejście.
   Pozdrawiamy serdecznie :*

   Usuń
 3. Hej, a korzystacie z katechezy Dobrego Pasterza?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie. Dopiero ruszamy z Katechezami i bardzo chcę wprowadzać właśnie Katechezę Dobrego Pasterza będę posiłkowała się książkami. Obok katechezy Dobrego Pasterza będę czasem coś robiła "po swojemu". Jeśli opublikuję post na pewno zaznaczę z czego korzystałam.
   A Wy coś robicie z Katechezy D P?
   Pozdrawiam serdecznie:*

   Usuń
 4. Pięęęękne tabliczki! Kochana ja tez się zaopatrzyłam w KDP na ten rok i też szukam inspiracji do przeprowadzenia lekcji.
  Ech... zainspirowałaś mnie no! Już mi się chce też takie zrobić :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a wiesz, że miałam dziś do Ciebie pisać czy przypadkiem coś z KDP nie tworzycie i mi jakiegoś wsparcia nie udzielisz hihhihi:)))
   Pozdrawiam Was serdecznie:*

   Usuń
 5. Wielkie dzięki za namiary na filmiki. My w końcu też ruszamy z naszymi domowymi katechezami. No i nareszcie udało mi się zaopatrzyć w książkę z KDP.
  Będę podglądać.
  Pozdrawiamy gorąco

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. super to będziemy do Was zaglądac po inspiracje.
   My również pozdrawiamy:*

   Usuń
 6. Na razie chcę kupić mu Biblię od najmłodszych lat bo te dwie, co mamy, są dla starszaków, a Max wciąż jest na etapie obrazków i dźwięków, ale dzięki za cynk.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajny pomysł na naukę przez zabawę. Podziwiam zaangażowanie z jakim przygotowałaś całość :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem pod wrażeniem zaangażowania z Twojej strony.
  Masz nową obserwatorkę w mojej osobie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję bardzo. Witamy u nas:*
   PS na FB teżc zasem coś wrzucamy jakby co:))
   Zaraz lecę do Was zaglądnąć:*

   Usuń
 9. Świetny pomysł. Muszę zrobić podobne dla moich dziewczyn. Myślę, że dzięki tym obrazkom, a nie tylko opowiadaniu czy czytaniu, trafię do mojej sześciu i trzylatki. A może i roczna się zainteresuje? ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękne! My dużo czytamy bibli dla dzieci wyd. Vocatio. Takiej dla młodszych i starszych dzieci. I temat stworzenia u nas znany ale ta katecheza zachwyciła mnie. Muszę coś takiego przygotować. Wspaniale to zrobiłaś. I cudownie, że dzielisz się tym tematem KDP. Czekamy na więcej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o tak też mamy tę biblię dla dzieci chociaż staram się czasem coś z Biblii dla dorosłych im czytać. Ostatnio pisałam o taśmie darów. Zapraszam:*
   Fajnei, że Wam coś się z tego przyda.
   Pozdrawiam

   Usuń
 11. Pati, a czym malowalas tabliczki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hmmm akwarelami chyba- jeśli dobrze pamiętam kurcze - super się trzymają

   Usuń
 12. Super, ja właśnie jestem na kursie KDP😄. Już drugi poziom. Jestem absolutnie zafascynowana. Pracuje też w szkole. Jeśli macie ochotę podpatrzeć jakie materiały tworzę do KDP to zapraszam na swoją stronę: www.katechezaluxpasterza.pl

  OdpowiedzUsuń