mamablizniacza

mamablizniacza

niedziela, 10 stycznia 2016

Starożytny Egipt. Montessori.

Chcemy podzielić się z Wami naszymi pomysłami na zajęciami w duchu Montessori. Temat zajęć to: "Starożytny Egipt". Temat jest nam bardzo bliski. Timki interesują się Egiptem od dawna. Bardzo chcieliby zwiedzić cały Egipt, tak jak kiedyś udało się to mamie i tacie:). Może jeszcze będzie tam bezpieczniej i uda nam się wybrać w podróż całą rodziną.
Podczas omawiania tematu nie zabrakło również czytania książek, ćwiczeń z życia praktycznego oraz udało się ruszyć trochę historii i geografii. Wszystko fajnie połączyło się w całość. Zajęcia o tyle były ciekawe dla mnie samej gdyż 8 lat temu zwiedziliśmy wszystkie te miejsca, świątynie i grobowce o których teraz rozmawialiśmy z naszymi dziećmi. Wykorzystaliśmy też pamiątki przywiezione z podróży (część z nich jest w Polsce więc przy następnej okazji omówimy je będąc u Dziadków).

Do naszych zajęć wykorzystaliśmy:

  • figurki starożytny egipt safari od kabum.pl (widoczna na zdjęciu większa brązowa piramida nie jest częścią zestawu. To pamiątka przywieziona z Gizy). Chłopcy oglądali figurki i czytali ich podpisy które kryją się pod spodem każdej figurki. Jeśli szukacie kart Montessori które możecie użyć z tymi figurkami to tutaj są do pobrania klik lub klik (znajdziecie tam cały zestaw związany z Egiptem). My nasze figurki dopasowywaliśmy do miejsc na wydrukowanej mapie (na dole postu jest do niej link) lub chłopcy się nimi po prostu bawili.   • Oglądaliśmy wspólnie zdjęcia z podróży po Egipcie. Omawialiśmy świątynie i śledziliśmy te miejsca na mapie.

  • Chłopcy przeglądali razem ze mną na tablecie Hieroglify. Przygotowałam im również miejsce na stole ze złotym piaskiem aby mogli drewnianym patyczkiem próbować odtworzyć hieroglify. Wykorzystaliśmy również jedną z pamiątek przywiezionych z Kairu. Wazoniki w których usypane są z kolorowego piasku obrazki. Chłopcy mieli za zadanie przesypać złoty piasek do wazoniku (nie chcieli lejka do pomocy). Muszę przyznać, że te ćwiczenie bardzo im się podobało i fajnie skupili na nim swoją uwagę. 
  • czytaliśmy książki oraz chłopcy robili wykreślanki (bardzo lubią szukać słów ukrytych w rozsypankach literowych),

Nasze wykreślanki pochodzą ze strony activityvillage gdzie można je za darmo pobrać tutaj
Nasza mapa Starożytnego Egiptu również z tej samej stronki. Możecie ją pobrać tutaj.
Na stronie znajdziecie więcej materiałów np do kolorowania.

Planuję wykorzystać również te materiały do następnych zajęć. Może komuś się przydadzą. klik
Na stronie livingmontessorinow również fajne opracowanie tematu. klik


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz