mamablizniacza

mamablizniacza

środa, 7 stycznia 2015

Montessori 6-9lat, część1

Wkraczamy w kolejny etap dlatego zaczełam dużo czytać na temat edukacji Montessori dla dzieci między 6-9rokiem życia. Sama Maria Montessori nazwała ten etap "The Reasoning Mind". Dzieci w tym wieku zadają głownie pytania "jak?, dlaczego?, po co?"  i jakby pod te pytania ułożony jest plan działania na te lata. Dzieci coraz częściej w tym wieku pragną uczyć się i tworzyć w grupie. (w szkole Timków teamwork świetnie sie sprawdza i dzieciaki bardzo dobrze w nim pracują i super się w nim odnajdują).
Jest to okres wrażliwy w którym dziecko pragnie zdobywać wiedzę na temat kultury/cywilizacji w której żyje. Jest to czas w którym dziecko przenosi się ze strefy czuciowej do strefy intelektualnej poznawania świata i zdobywania wiedzy. Jest to też okres w którym dziecko zaczyna czuć się częścią społeczności. Wykazuję chęć posiadania kolegów i współtowarzyszy. Zaczyna również kwestionować pewne zasady i aspekty moralne dorosłych. Sprawność fizyczna jest skoordynowana i dziecko staje się pewniejsze w swoich fizycznych możliwościach. Wzrasta w dziecku świadomość oraz potrzeba dbania o środowisko.
Skupiamy się również na ćwiczeniu i utrwaleniu umiejętności czytania, pisania oraz liczenia. Dziecko pracuje na "abstrakcie" oraz na określonym materiale(od konkretu do abstraktu). Tworzymy dla dziecka otoczenie które jest  zachęcające, inspirujące oraz atrakcyjne dla niego. Dziecko powinno być zaangażowane w sensowną/znaczącą pracę aby zdobywać i przyswajać wiedzę.


6 komentarzy:

 1. Pati, a jakie lektury polecisz dla tego etapu? U nas tez czai sie juz za rogiem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zrobie spis jakie znalazłam w następnym poście.

   Usuń
 2. Bede bacznie obserwowac i oczywiscie zapamietywac na przyszlosc :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A czy Twoje dzieci chodzą do szkoły, czy są edukowane w domu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. chodzą do szkoły podstawowej w UK z elementami Montessori, ja mam w tej szkole praktykę. W domu też edukujemy się po szkole lub w wolnym czasie po prostu:)

   Usuń