mamablizniacza

mamablizniacza

czwartek, 4 października 2012

grafomotoryka/Montessori

Ostatnio nie było postu w stylu Montessori gdyż nie mam czasu chwycić za aparat w ciągu dnia. Jest u nas Ciocia Męża którą Timki traktują jak trzecią babcię i nie odstępują na krok. Głównie Ciocia wymyśla zabawy i Timki za nią szaleją. No ale do rzeczy miało być o grafomotoryce. Chłopcy mają 3.5roku - zaczynami pomału ze ślaczkami i innymi przydatnymi ćwiczeniami które to przygotowują rękę do pisania.

Takie na przykład ćwiczenie można zrobić dużo przed 3cim rokiem życia dziecka a super nadaję się do ćwiczenia palców i dłoni.
Mieszamy w wiekszym pojemniku 3 lub 4 różnego kształtu i tekstury jedzeniowe rzeczy. Groch/makaron/kukurydza/kasza jakaś większa itp. Podajemy mniejsze miski do których dziecko paluszkami wybiera dane rzeczy i segreguje je.


A potem łyżeczka w dłoń i siup do pojemnika


Mozna i tak:Tak ćwiczymy szlaczki i inne zawijasy:(jeśli chodzi o szlaczki lub jakieś linie tak jak w przypadku promieni słoneczka, proszę dzieci aby palcem wskazującym najpierw przejechały po liniach tak jak wskazuje na to strzałka a później ołówkiem lub kredką zaczęły rysować po nich)(mój sposób na początki z literkami to namalowanie dość dużych liter jakimś grubym markerem(jasnym)a potem dziecko ołówkiem w środku rysuje po moich kreskach)wydaje mi się to łatwiejsze niż łączenie kropek tutaj dziecko jedzie cieńszym ołówkiem po grubszych pisaku i nie skupia się tak na tych kropkach itd)
PS prosciej dziecku dać mniejszy ołówek (taki ala ikea;) ) niż duży.
Postaram się  jak najszybciej wypisać nasze zabawy na ćwiczenie motoryki małej.

3 komentarze: