mamablizniacza

mamablizniacza

piątek, 31 października 2014

Matematyka z klockami Lego (ułamki).

Klocki lego są dość uniwersalne. Można je sortować ze względu na kolor lub wielkość. Można je liczyć, dodawać do siebie, odejmować, mnożyć i dzielić.


Natknęłam się ostatnio w sieci na te materiały klik. Od razu je wydrukowałam i z Timkami zaczeliśmy się bawić. Materiały są rewelacyjne, fajnie się u nas sprawdziły.
Puszczam dalej w świat bo może komuś się przydadzą.







środa, 29 października 2014

"Zielono mi" kiedy na dworze jesień:). Wydawnictwo Bis. Projekt książkowy

Jasne, piękne kolory to na pewno cecha która wyróżnia tę książkę. Książkę dobrą na każdą porę roku. Kolorowe ilustracje połączone z tekstem Agnieszki Frączek to musi być strzał w dziesiątkę.
Książka jest u nas od dawna. Kiedyś to ja czytałam ją chłopakom a teraz chłopaki sami sięgają po nią i czytają sobie w wolnej chwili.



Dla fanów rymowanek: "Słonie na spadochronie", "Bestia", "Spasikonik", "Kwadratowa krowa", "Traktor w aptece", "Skrzydła" i wiele, wiele innych ciekawych wierszowanych opowieści. Książka dla dzieciaków w każdym wieku. Na długie jesienne wieczory oraz na wiosenne pikniki w sam raz.








poniedziałek, 27 października 2014

System dziesiątkowy dla każdego.

Pisząc "system dziesiątkowy dla każdego" miałam na myśli dzieci które interesują się w jakiś sposób liczbami i można z nimi troche pobawić się w duuuuuuże liczby.
Chciałam również pokazać chłopakom(i sprawdzić też trochę)czy to ich liczenie na liczbach jest dla nich zrozumiałe. Czy liczą duże liczby bo po prostu się nauczyli jakimś systemem w szkole czy naprawdę rozumieją o co chodzi.
W tym celu zamówilam zestaw na amazon(tam był najtańszy). To jest dokładnie ten zestaw klik tyle, że na amazon kosztował mnie 23f(dostawa była gratis). W składzie jest 1 duża kostka reprezentująca 1000, 50 patyczków(na opakowaniu i w opisie na amazon pisało, że będzie 30ści, ale nam się dostało 50:) ), jeden patyczek reprezentuje liczbę 10, 10 tabliczek gdzie jedna tabliczka reprezentuje liczbę 100 oraz 100 małych kosteczek, jedna kosteczka to po prostu 1. W zestawie była również książka z ćwiczeniami.

Zestaw przypomina mi trochę system w Montessori który wygląda tak:

(zdjęcie pochodzi z internetu)
 Nasz zestaw wygląda tak:



System podglądnełam w szkole u Timków. Dzieciaki bardzo lubią się nim bawić i z nim pracować. Fajne jest to, że pozwala namacalnie poczuć wartość tych liczb.
Idealnie pracuje się z nim wraz z kartami. Te które zamówiłam na ebay niestety nie doszły bo dostawca zrobił mnie w konia. Poszukałam w sieci i sama wydrukowałam stąd.  

W sieci znajdziecie pełno ćwiczeń opartych na tym systemie. Wystarczy wpisać w google place value worksheets to print albo place value activities to print. Wpisując place value mat to print wyskoczy Wam kilka różnych podkładek na których można pracować. My drukowaliśmy stąd. Równie dobrze możecie sobie taką matę narysować na kartce.  

Poniżej troszkę zdjęć z naszej piątkowej pracy. Następny post postaram się napisać jeszcze w tym tygodniu i opisać w nim jak pracować z dzieckiem używając tego systemu. 
Macie jakieś pytania? 
Jak Wam się podoba ten system?
PS gdzieś w internecie widziałam ten zestaw do drukowania. Postaram się go odszukać.








środa, 15 października 2014

Tyranozaur i Traktorzystki. Wydawnictwo Czerwony Konik. Projekt książkowy.

Kto wyjechał tym traktorem i mknie? to nikt inny jak Porce i Lana.
Gdzie one tak pędzą? czy przed kimś uciekają?
Skąd ten Tyranozaur?
Dwie małe dziewczynki na porcelanowym talerzyku... co one tam robią?
Dlaczego Porce i Lana opuściły talerz?
Co czuły? czy były smutne?
Dokąd ruszyły?
Czy odnalazły nowy dom?
Czy można podróżować po tapecie w pokoju? a po suficie?
Czy traktor jest wystarczająco szybki aby uciec przed Tyranozaurem?

Na wszystkie te pytania znajdziecie odpowiedź w książce "Tyranozaur i Traktorzystki", wydawnictwa Czerwony Konik.






PS ilustracje podbiły nasze serca. Timki książkę bardzo lubią i często proszą aby ją przeczytać wieczorem przed snem. 



Wydawnictwo Czerwony Konik 
Tyranozaur i Traktorzystki - Tina Oziewicz

poniedziałek, 6 października 2014

Kasztany. Matematyka.

Podzielę się dziś z Wami naszą jesienną zabawą w sklep. Bardzo dużo w niej się działo matematycznie i wiele można w tej zabawie dzieciakom "przemycić".
W zabawie wykorzystaliśmy: kasztany, różnej wielkości pojemniki(dziecko zapoznaje się z pojęciem objętości), plastikowe pieniądze(liczenie), waga, kartki i pisaki.
Poza standardowym kupowaniem kasztanów i płaceniem za nie plastikowymi monetami;
Chłopcy ważyli ile kasztanów mieści się w różnych pojemnikach, porównywali ile mieści się w największym pojemniku a ile w najmniejszym. Porównywaliśmy również kto z nas zmieści jak największą ilość kasztanów w tym samym pojemniku. Zapisywaliśmy wyniki na kartkach.






środa, 1 października 2014

Jabłonka Eli. Wydawnictwo Zakamarki. Projekt książkowy.

Dziś kilka słów o książce Wydawnictwa Zakamarki "Jabłonka Eli". Książka o której już od dawna chciałam Wam napisać a dopiero teraz przy okazji projektu książkowego w końcu mi się to udało.



Jedna z naszych ulubionych pozycji na półce. Jest z nami już od dłuższego czasu i wracamy do niej bardzo chętnie.
Książka która skłania do refleksji nad przemijaniem. Pozwala oczami dziecka zobaczyć stratę i radość z nowego.
Tytułowa jabłonka która jest miejscem zabaw dla Eli i Olka jest symbolem bezpieczeństwa i schronienia. Możemy śledzić jak wraz ze zmianą pór roku zmienia się drzewo, ale to nie wszystko. Autorka Catarina Kruusval pokazuje nam nie tylko jabłonkę w różnych jej odcieniach. Podglądamy również życie Eli i jej rodziny. Przeżywamy razem z nią zabawy w ogrodzie, pewny wieczór kiedy podczas burzy zabrakło prądu, stratę ukochanej jabłoni oraz wyprawę do sklepu po nowe drzewko.
Książka dla dużych i małych. Z pewnością jeszcze nie raz do niej wrócimy.